Egypt
Egypt
Egypt je z historického hlediska nejstarší stát na světě. Zajímavý je nejen díky svým památkám, které přečkaly staletí a jsou pro dnešní generaci mlčenlivými svědky časů dávno minulých. Ke spojení dvou rozdílných kultur (jižní a severní části Egypta) postačila dvě staletí. Ve sjednoceném Egyptě měl silnější slovo jih, ale sever výrazně ovlivnil strukturu společenského zřízení. Egypt postupně přešel od několika zemědělských částí k jednotnému státu. Tím se Egypt výrazně odlišoval od ostatních států, které ještě dlouhou dobu fungovaly jako spíše státy městské.
I když byla jednota Egypta v některých obdobích více nebo méně ohrožena, politické a náboženské struktury zajistily vždy umělou, ale přesto pevnou rovnováhu. Teokratická monarchie se opírala o dokonalou organizaci státní správy a mocné kněží. Jedině silně centralizovaný stát byl totiž schopen spravovat tak odlišné kraje a jejich obyvatele s různou vírou.
Na historii starověkého Egypta se podíváme z několika pohledů, které by Vám mohli dát dohromady ucelený obraz o této kultuře. Najdete zde ke stažení nezbytný chronologický přehled významných událostí, který přináší sled událostí v Egyptě a vedle toho porovnání událostí v okolním světě.
U jednotlivých částí najdete vždy také ke stažení příslušný přehled - většinou ve formátu PDF nebo ZIP:
Starověký Egypt a jeho faraoni - v této části najdete ucelený seznam egyptských faraonů s jejich egyptským i řeckým jménem a datem vlády. V historii starověkého Egypta byl několik velkých faraonů - namátkou Chufu, Pepi II. (nejdéle vládnoucí faraon vůbec), Amenemhet I., Ahmose I., Sethi I., Ramesse II. a další.
Starověký Egypt a jeho architektura - jestliže Vás zajímá architektura, pak zde naleznete seznam některých pyramid egyptských faraonů z různých geografických oblastí, ale pochopitelně nejen pyramid, ale i další zajímavých staveb (namátkou Ramesseum, komplex v Karnaku, Der-el Bahrí a chrám královny Hatšepsut).
Starověký Egypt a jeho náboženství - zde si můžete stáhnout seznam egyptských bohů a bohyň doplněný o popis jejich vzhledu, kultovní střediska a jejich úlohu. Krom seznamu bohů zde najdete také přehled egyptských "nomů" (krajů) a jejich ochranných bohů.
Starověký Egypt a jeho písmo - v této části se podíváme na hieroglyfické písmo, ale nejen na něj. V historii starověkého Egypta se používalo několik typů písem. Další doplnění této části se
připravuje, ale získávání dalších ověřených podkladů je zdlouhavější, než bych si přál.
Starověký Egypt - každodenní život - tato část byla zařazena na Vaše četná přání a postupně její obsah jste vlastně určovali sami tím, co jste chtěli vědět o všedním životě starověkého Egypta. Dozvíte se něco o zemědělství, řemeslech, projdeme si všechna hlavní města, nechybí zde pochopitelně ani balzamování.
Starověký Egypt a egyptologové - egyptská civilizace zajímala lidstvo od nepaměti. Postupem času bylo stále více těch, kteří přijížděli do Egypta s cílem zkoumat kulturu starověkého Egypta a přinést pokud možno nové poznatky. Někomu se to podařilo, někomu ne (jak už to bývá). V této části najdete seznam těch, kteří se nesmazatelně zapsali do historie - jména jako Howard Carter, William Petrie nebo Jean-Francois Champollion zná asi každý.