Hydrosféra
Hydrosféra
Hydrosféra (vodní obal Země) představuje soubor všeho vodstva Země – tj. povrchové vody, podpovrchové vody, vody obsažené v atmosféře a vody v živých organismech. Celkové zásoby vody na Zemi činí asi 1 385 989 600 km³, z toho sladká voda představuje 2,53 %. Ve světovém oceánu je obsaženo asi 96,54 % vody.
Hydrosféra je předmětem zkoumání následujících věd:
Na planetě Zemi neustále probíhá přesun vody mezi jednotlivými položkami zmíněnými v úvodu – tzv. koloběh vody (resp. hydrologický cyklus).
Více než dvě třetiny naší planety pokrývá voda. Oceány a moře zaujímají 71 % zemského povrchu a ovlivňují podnebí, zásobují nás potravou a energií a cennými nerosty a jsou domovem fascinujícího množství rostlin a živočichů. Oceány a moře se zrodily před milióny let, když se původně roztavená Země ochladila. Při sopečných erupcích unikala z nitra zeměkoule vodní pára, srážela se a padala na její povrch v podobě deště. Vyplnila rozsáhlé prohlubně či bazény obklopující skalnaté pevninské mysy. Ty se postupně od sebe vzdalovaly a vytvořily kontinenty a oceány, jak existují dodnes. Na souši se objevily řeky, které cestou do moře rozpouštěly minerály v horninách, takže voda v oceánech a mořích dostala slanou příchuť.Téměř všechny zásoby vody na Zemi jsou v oceánech a mořích. pouhá 2 % tvoří sladká voda na pevninách.